Er der stadig liv i de danske have, fjorde og kystområder?

Er der stadig liv i havet 2026

Er der stadig liv i de danske have, fjorde og kystområder?
Torsdag den 5. februar 2026, klokken 19.00
Musikstalden, Grønnegades kaserne og kulturcenter, Næstved
Afholdes i samarbejde med Næstved Folkeuniversitet
Pris 100,- kr.

Det spørgsmål har Næstved Folkeuniversitet stillet Peter Blanner – Cand. Scient, Marinbiolog, Erhvervsdykker og seniorkonsulent. Gennem årtier har han specialiseret sig i de danske have, fjorde og kystområder og deres sundhedstilstand.
Peter Blanner dykker ned i en række vigtige spørgsmål og vores have, fjorde og kystområder – også de lokale områder på Sydsjælland.

• Hvordan er tilstanden i vores hav-, fjord- og kystområder?
• Hvor slemt står det til?
• Hvad er årsagerne?
• Hvilke muligheder er der for at forbedre forholdene?
• Er der internationale aftaler, der ikke bliver holdt?
• Er der tale om politisk ligegyldighed?

Landbrug og fiskeri er udråbt som de store syndere. Det er der i dag ingen fagfolk, der betvivler. Men er der andre, måske mere ukendte årsager, som lokalt kan have ødelagt de værdifulde økosystemer?
Hvilke nationale handlinger og lokale projekter er iværksat? Og er der noget som vi hver især kan gøre?
Vi ser frem til at blive klogere

Undervisningssted

Grønnegades Kaserne
Grønnegade 10
4700 Næstved
Musikstalden

Praktisk information

Hold nr:
126902
Første møde:
5.02.26 kl. 19:00
Mødegange:
1
Lektioner:
1

Pris

Almen
DKK 100,00
  • Torsdag 5.02.26 kl. 19:00 - 21:00

    Sted: Grønnegades Kaserne
    Grønnegade 10

    Lokale: Musikstalden

Peter Blanner

Peter Blanner

Peter Blanner – Cand. Scient, Marinbiolog, Erhvervsdykker og seniorkonsulent. Gennem årtier har han specialiseret sig i de danske have, fjorde og kystområder og deres sundhedstilstand.